Sebze Yemekleri PDF Yazdır

Mısır Yarmalı Aş Sarması :

Malzemesi : 3 bağ kara lahana (pancar), 1 su bardağı mısır yarması, ½ su bardağı bulgur, 4 adet soğan, 1 yemek kaşığı salça, 2 yemek kaşığı tereyağ, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 bağ maydanoz, 1 kase süzme yoğurt, 4-5 diş sarımsak, 1-2 adet patates, tuz, kırmızı biber,  nane.

Yapılışı : Pancar saplarından ayrılır. Kaynayan suda hafif  diri kalacak şekilde haşlanır. Soğuk suya alınıp, süzgeçte süzülür. Mısır yarması ılık suda ıslatılır. Soğanlar ince kıyılır. Yağ ile salça  hafif pembeleşinceye kadar kavrulur. Ayıklanıp yıkanmış bulgur, mısır yarması ve tuz ilave edilir. 1 bardak sıcak su ilave edilip kısık ateşte pilav gibi çektirilerek pişirilir.İçine maydanoz, ince doğranmış sarımsak ve nane ilave edilip, karıştırılır. Haşlanmış pancarın damarlı tarafı içe gelecek şekilde tabak üzerine serilerek, hazırlanan içten konulur. 2-3 cm eninde küçük sarılır. Tencereye düzgün bir şekilde dizilir. Soğan ve patates dilimleri konulur. Üzerine ağırlık yapması için bir tabak kapatılır. Sıcak su ilave edilir, kalan tereyağ ve sıvıyağ üzerine gezdirilir. Sarımsaklı yoğurt ile servis yapılır.Arzu edilirse  üzerine yağda kızdırılmış kırmızı pul biber de konulabilir.

 Kabak Kavurması :

Malzemesi : 1 kg orta boy kara kabak, 1 bağ pırasa veya soğan, maydanoz, 2 adet domates, 3-4 adet domates,  3-4 adet yeşil biber, 1 çay bardağı sıvı yağ, tuz, 1 çay kaşığı pul biber.

Yapılışı : Kabağın dışı yıkanıp dilimlenir. Çekirdek yatakları çıkarılır, kibrit çöpünden biraz daha iri doğranıp hafif tuzlanır. 10-15 bekletilir. Sonra saldığı su sıkılıp çok derin olmayan bir tencereye alınır. Üzerine ince doğranmış yeşil pırasa yaprakları veya soğan, yeşil biber küp doğranmış domates, pul biber, tuz ve sıvı yağ konulup kapak kapatılır. Kısık ateşte hafif diri olacak şekilde pişirilir. Üzerine kıyılmış maydanoz koyup harmanlanır. Sıcak veya soğuk servis yapılır.

Sakarca Kayganası :

Malzemesi : 3 bağ sakarca, 1 yumurta, 4 yemek kaşığı mısır unu, ½ çay bardağı sıvıyağ, tuz.

Yapılışı : Sakarcalar temizlenip yıkanır. Kaynayan suda soğan kısımları yumuşayıncaya kadar haşlanır. Suyu süzdürülür, ince doğranır içine yumurta, mısır unu, tuz ilave edilip karıştırılır. Teflon tavada sıvıyağ ile alt üst edilerek kaygana şeklinde kızartılır. Sıcak dilimlenip servis yapılır.

Kabak Kayganası:

Malzemeler : 1 kg. taze yeşil kabak, 3-4 kaşık mısır unu, 1 yumurta, ½  çay bardağı sıvıyağ ve tuz.

Yapılışı : Taze yeşil kabakların dış kısmı yıkanıp dilimlenir. Çekirdek yatakları çıkarılıp temizlenir. Çay kaşığı büyüklüğünde doğranıp tuzlanır. 15-20 dakika bekletilir. Suyu sıkılıp içine yumurta, mısır unu ilave edilip harmanlanır, teflon tavada sıvıyağ ile alt üst kızartılır. Sıcak servis yapılır.

Soslu Patlıcan :

Malzemesi : 1 kg. patlıcan, 1 su bardağı mısır unu, 4 domates, 6-7 diş sarımsak, 1 fincan sirke, 1 çay bardağı sıvıyağ ve tuz. 

Yapılışı : Patlıcanlar alacalı soyulur. Boyundan dörde püskül şeklinde  ayrılmadan bölünür. Yumuşayıncaya kadar haşlanır. Süzgece alınır. Tavaya sıvıyağ koyulup kızdırılır. Haşlanan patlıcanlar, mısır ununa  batırılarak, tavaya düzgünce dizilir. Her tarafı kızartılır. Kızaran patlıcanlar fırına girebilecek bir kaba alınıp, sıra şeklinde dizilir. Domatesler rendelenir az sıvıyağda 3-4 dakika pişirilir, tuz ve sarımsak ilave edilerek sos hazırlanır. Hazırlanan sos patlıcanların üzerine dökülür. Sosun üzerine de 1 fincan sirke gezdirilir. Isıtılmış fırında 5-10 dakika fırınlanır.

Taze Bezelye Kayganası: 

Malzemesi : ½ kg. taze bezelye, 1 yumurta, 2-3 kaşık mısır unu, 1 çay bardağı sıvıyağ. 

Yapılışı : Bezelyenin iplikleri ayıklanır. Kaynayan tuzlu suda haşlanıp süzülür. Üzerine soğuk su dökülür. Derince bir kaba 2-3 kaşık mısır unu konur, yumurta ilave edilir. Bezelye eklenip iyice karıştırılır. Kızdırılmış tavaya sıvıyağ konur. Bezelyeler tavaya boşaltılıp iyice bastırılır. Alt-üst kızartılır.

Pezik (Pazı) Mücveri :

Malzemeler : 2 bağ pezik (pazı), 2 adet soğan, 2 fincan pirinç, 2 adet yumurta, 2 yemek kaşığı un, 1 çay bardağı sıvıyağ, tuz-karabiber-nane.

Yapılışı : Pezikler ayıklanıp yıkanır, ince doğranıp haşlanır (sapları yumuşayıncaya kadar). Süzülür, üzerine biraz soğuk su gezdirilir. Pirinç üzerini örtecek kadar su ile haşlanıp suyu çektirilir. Haşlanan pezikler avuç içinde sıkılarak derince bir kaba alınır. İçine haşlanmış pirinç, un, yumurta, tuz, karabiber, ince doğranmış soğan ve nane ilave edilip iyice karıştırılır. Tavaya bir miktar sıvıyağ koyulup, kızdırılır. Hazırlanan iç tavaya ince bir şekilde (1 cm) yayılır. Kızartma işlemi yaparken tava yaş yavaş sallanmalıdır. Bir tarafı kızarınca bir tabak yardımı ile alt üst edilerek diğer taraf kızartılır. Hafifi soğuduğunda dilimlere  ayrılarak servis edilir.(bu ölçüdeki malzemelerle 2-3 tava hazırlanabilinir.

Sakarca Kayganası :

Malzemeler : 3 bağ sakarca, 1 yumurta, 4 yemek kaşığı (100 gr) mısır unu, ½ çay bardağı sıvıyağ,  tuz.

Yapılışı : Sakarcalar temizlenip yıkanır. Kaynayan suda soğan kısımları yumuşayıncaya kadar haşlanır. Suyu süzdürülür,  ince doğranır. İçerisine yumurta, mısır unu, tuz ilave edilip karıştırılır. Teflon tavada sıvıyağ ile alt üst edilerek kaygana şeklinde kızartılır. Sıcak dilimlenip servis edilir.

Not : Sakarca Ordu yöresinde yetişen fındıktan küçük soğanı ile üst kısmında yeşil iğne yaprakları olan yaban bir bitkidir. İlkbahar ve sonbaharda, tarla ve bahçelerde kendiliğinden yetişir.

Keşkek (Gendeme) :

 

Malzemeler : 2 kg. keşkeklik buğday, 1,5 kg. tavuk, 500 gr. kuru fasulye,  200gr. tereyağı, tuz.

 

Yapılışı : Keşkeklik buğday ayıklanıp, fasulye ile beraber akşamdan ılık suyla ıslatılır. Tavuk temizlenip geniş bir tencereye konur. Üzerine buğday ve fasulye konup yeteri kadar su ile kısık ateşte pişirilmeye bırakılır. Tavuklar pişip kemiklerinden ayrılacak hale gelince,  kemikler etinden sıyrılır. Boza kıvamına gelinceye kadar pişirilmeye devam edilir ve tuz ilave edilir. Servis yapılınca tereyağı kızdırılıp üzerinde gezdirilir.

Pancar Diblesi:

Malzeler : 2 bağ Pancar (kara lahana), 3-4 adet orta boy soğan, 1 fincan sıvıyağ, 1 su bardağı pirinç, tuz-karabiber.

Yapılışı : Pancar temizlenip yıkanır. İnce kıyılır, kaynamış suyun içerisine önce rengi kararmaması için tuz ilave edilir. Yıkanmış ve kıyılmış pancar kaynayan suya atılır. Bir taşım kaynadıktan sonra pirinç ilave edilir. Pancar ve pirinç birlikte yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Ocaktan alınarak süzgeçten süzülür.Soğumaya bırakılır, diğer tarafta sıvıyağ tencere konulur, ince doğranmış soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Suyu iyice süzülmüş pancarlar ilave edilir.Tuz ve karabiber eklenir, karıştırılarak pişirilir.

Fasulye Diblesi : 

Malzeler : 1 kg. taze fasulye, 1 su bardağı pirinç, 2-3 adet soğan, 1 fincan sıvıyağ, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1,5 bardak sıcak su, tuz-karabiber.

Yapılışı : Fasulyelerin kılçıkları ayıklanıp yıkanır. Yarım cm kalınlıkta doğranır. İnce kıyılmış soğanlarla birlikte sıvıyağ eklenip fasulyeler tencere konur, pişirilmeye bırakılır. Fasulyenin rengi değişince yıkanıp ayıklanan pirinç fasulyenin ortasına konup 1,5 bardak sıcak su ve tuz ilave edilir. 5-10 dakika sonra ezme karıştırılır. Pirinçler uzayıncaya kadar pişirilir, piştiğinde suyunun tamamen çekmesi gerekir. Suyu çektiği halde pişmediyse biraz daha sıcak su ilave edilir. Karabiber eklenip, üzerine tereyağı kızdırılarak dökülür. Tencerenin kapağı bir süre açık tutulur (sararmaması için) ılık olarak servis yapılır. 

Galdirik Kavurması :  

Malzemeler: 1 bağ galdirik, 3-4 adet yeşil veya kuru soğan, yarım demet maydanoz, yarım çay bardağı sıvı yağ, 1 yumurta, pulbiber, tuz. 

Yapılışı : Galdirik temizlenip yıkanır, ince doğranır, tuzlu kaynar suda haşlanır. Üzerinden soğuk su geçirilir. Bir tencereye sıvı yağ konur. Doğranmış soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Pulbiber ilave edilip galdirik eklenir ve karıştırılarak kavrulur. Kıyılmış maydanoz, çırpılmış yumurta eklenip servisi yapılır.

Not: Ordu’da yetişen bir bitkidir.Galdirip saplı, yeşil yapraklı bir bitki olup, ilkbahar ve yaz aylarında yetişir. Sadece gövde kısmı yenir.

Fırın Fasulyesi :

Malzemeler : 1 avuç dolusu fırın fasulyesi, 50-100 gr. az yağlı kıyma veya kuşbaşı dana eti, 2 adet kuru soğan, 2 adet domates, 1 kahve fincanı bulgur veya pirinç, 2 yemek kaşığı tereyağı, tuz-pulbiber.

Yapılışı : Fasulye haşlanır, doğranmış soğan tencereye konur, et ilave edilip kavrulur. Küp doğranmış domates yada salça ilave edilir. Yeterince su konur ve kaynatılır. Haşlanmış olan fasulye karışıma eklenir ve pişirilmeye bırakılır. Pişmesine yakın pirinç veya bulgur ilave edilir.

Not :  Eylül-Ekim aylarında, taze fasulyeler kılçıkları temizlenip, taşfırında kurutulur.

Etli Pancar Sarması :

Malzemeler : 3 bağ pancar (kara lahana), yarım kg. dana kıyma, 4 adet soğan, 1su bardağı pirinç,  1 yemek kaşığı tereyağ, 1 fincan sıvıyağ, yarım demet maydanoz, 1 yemek kaşığı salça, tuz-karabiber.

Yapılışı : Pancar saplarından ayrılır, kaynar suda hafif diri kalacak şekilde haşlanır ve soğuk suya alınıp süzülür. Ayrı bir kapta kıyma ince kıyılmış soğan, yıkanmış pirinç, maydanoz, salça, tuz ve karabiber ve biraz su ilave edilip yoğrulur. Pancarın damarlı tarafı içe gelecek şekilde düz tabağa yayılır, hazırlanan iç arasına koyulur 2-3 cm eninde küçük sarılır. Tencereye düzgün şekilde dizilir, kalan salça sıcak suda ezilir, dolmanın üzerine ilave edilir. Dağılmaması için dolmaların üzerine tabak kapatılır. Kaynamaya bırakılır, üzerine tereyağı ve sıvı yağ ilave edilir. Suyu çekerse sıcak su ilave edilerek pişirilir. Pişme suyu yarı yarıya kalması gerekir.

Pancar Döşemesi :

Malzemesi : 2 bağ pancar (kara lahana), 2 adet soğan, 1 çay bardağı pirinç veya bulgur, 250 gr. dana kıyma veya kemikli et, 1 yemek kaşığı salça, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 fincan sıvıyağ, 2-3 adet acı biber, tuz.

Yapılışı: Pancarlar ayıklanıp yıkanır ve ince doğranır, kaynayan suya atılarak 2-3 dakika haşlanır. Süzgece alınır, soğanlar ince doğranır, kıyma ile kavrulur. Haşlanmış pancarlar bu karışıma eklenip karıştırılır, üzerine sıcak su konulup harlı ateşte pişmeye bırakılır. Ayıklanıp yıkanmış pirinç veya bulgur ve acı biber ilave edilerek pişirilir.

Not Bu çorba, taneli çorba kıvamından biraz daha koyu olmalı.