Kültür Turizmi PDF Yazdır

Kültür - Turizm Açısından İlimizin Önemi

 

Ordu 1920 yılına kadar Trabzon Vilayetine bağlı bir kaza iken 04 Nisan 1921 tarih ve 69 sayılı " Ordu Müstakil Livası Teşkiline Dair Kanunla" Merkezi Ordu olmak üzere Canik Sancağına bağlı olan Fatsa kazası da Ordu'ya bağlanmış ve müstakil Ordu Livası teşkil edilmiştir.1923 yılında Sancak adı Vilayet olarak değiştirilerek, bugünkü mülki taksimatta Ordu Livası teşkil edilmiştir. 

 

Ordu doğal zenginlikleri, tarihi dokusu, denizi, dereleri, yaylalarıyla dünyanın en güzel köşelerinden biridir. Renklerin bütün tonlarını Ordu’da bulmak mümkündür. Bir günde dört mevsimin yaşandığı ilimizde doğa sporunun her çeşidini yapabilirsiniz. Kuş gözlemciliği, dağcılık, trekking, kamp kurmak, piknik, güneşin doğuşunu ve batışını seyretmek, yağmur altında yürümek, uzun ve bakir kumsallarda yüzmek, doyumsuz yaylalarımızda balık yemek, her şeyden önce dinlenmek.

 

Şehrimizin sembolü Boztepe’yi şehirden, Boztepe’den de ilimizi seyretmek doyumsuzdur. Ordu Merkezde bulunan Boztepe, Bozukkale ( Cotyora) , Kurul Kayası Yerleşmesi, Büben Kaya Mezarları, Taşbaşı Kültür Merkezi ( Eski Cezaevi-Kilise), Etnografya Müzesi( Paşaoğlu Konağı) tarihi eserlerden bazılarıdır. İlimiz eski camileri, çeşmeleri, kaya mezarları ile yüzyıllardan beridir süren yerleşme yeri olması nedeniyle kaleleri, kayalık tepelerde bulunan dehlizleriyle, el sanatları ve sanatçılarıyla kültürel ve turistlik açıdan gerçekten değerlendirmeye, görülmeye değerdir.

 

Tüm doğal güzellikleri sinesinde barındıran, yeşil ile mavinin kucaklaştığı Ordu ili, Turizm alanında kendine özgü bir yer ve değer taşır. Bu değerini hiç şüphesiz yazın oldukça sakin, kış aylarında bol köpüklü dalgalarıyla hırçınlaşan, Karadeniz'e, kıyılarına, yayla ve ormanlarına borçludur. Turizm konusunda büyük atılımlar yapma gayreti içerisinde olan ilimizde son yıllarda, yayla turizmi, Kamp ve Karavan turizmi, su altı dalışı, bisiklet turları, olta balıkçılığı, dağ ve doğa yürüyüşü, foto safari, kuş gözlemciliği, yamaç paraşütü, bitki inceleme, rafting ve her türlü sportif faaliyetleri ile kendini Turizm alanında kabul ettirmeye başlamıştır.